W nowych autobusach małe okna uchylne czy duże przesuwne? | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 06 sierpnia 2010

W związku z ogłoszonym przez MZK przetargiem na dostawę 12 fabrycznie nowych autobusów, Stowarzyszenie złożyło pismo z propozycją zmiany Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pod kątem zamówienia autobusów z oknami zapewniającymi lepszą wentylację wnętrza pojazdu.

 

Bydgoski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej z zadowoleniem przyjął wiadomość o ogłoszeniu przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne przetargu na dostawę 12 nowych autobusów. Jest to kolejny krok w systematycznym odmładzaniu taboru firmy. Zakup ten pozwoli na zwiększenie niezawodności komunikacji miejskiej oraz zwiększy ilość autobusów dostępnych dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Obecnie zdecydowana większość autobusów wyposażona jest w okna uchylne – które w ciepłe dni nie zapewniają pasażerom odpowiedniej wymiany powietrza. Wśród pasażerów zaobserwować można zdecydowaną krytykę okien uchylnych, natomiast chwalą okna przesuwne.

Po zapoznaniu się ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, Stowarzyszenie proponuje – mając na uwadze poprawę warunków podróży pasażerów – wprowadzenie zmiany w specyfikacji. Obecnie nie gwarantuje ona, że autobusy będą wyposażone w okna przesuwne. Proponujemy wprowadzenie jednoznacznego zapisu, wskazującego na zamontowanie tychże właśnie okien, gdzie część przesuwna obejmuje nie mniej niż 30% wysokości okna.

Zdajemy sobie sprawę z różnicy w cenie pomiędzy rodzajami okien, jednakże w stosunku do łącznej ceny pojazdu jest ona niewielka, a zamontowanie okien przesuwnych zdecydowanie poprawi wentylację pojazdu, tym samym zwiększy komfort jazdy. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja mająca na celu poprawę warunków podróży będzie przydatna.

 

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *