Relacja z pożegnania zajezdni autobusowej przy ul. Szajnochy. | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Wydarzenia — 12 stycznia 2012

W sobotnie przedpołudnie 7 stycznia 2012 roku odbyło się symboliczne pożegnanie zajezdni autobusowej mieszczącej się przy ul. Karola Szajnochy 2. Zwiedzanie niedostępnych na co dzień, opuszczonych zabudowań byłej zajezdni zorganizowały wspólnie Miejskie Zakłady Komunikacyjne w Bydgoszczy, Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego w Bydgoszczy oraz Bydgoskie Stowarzyszenie Miłośników Zabytków „Bunkier”.

Zajezdnia autobusowa (Stacja Obsługi nr 2), która funkcjonowała od 1966 roku została oficjalnie zamknięta 4 kwietnia 2009 roku. Wtedy właśnie 95 autobusów, które stacjonowały w bazie przy ul. Szajnochy, zostało przeniesionych do zajezdni przy ul. Inowrocławskiej, a wraz z pojazdami cała infrastruktura techniczna i pracownicy. Mieszkańcy Bydgoszczy starsi i młodsi, pasjonaci komunikacji miejskiej, miłośnicy eksploracji opuszczonych obiektów, mieli po raz ostatni okazję by obejrzeć znajdujące się na terenie zajezdni warsztaty naprawcze, budynki zaplecza technicznego, stację paliw oraz budynek administracyjno-biurowy. Po tym niecodziennym plenerze oprowadzał uczestników wieloletni pracownik MZK i były kierownik zajezdni Pan Piotr Szałkowski, który przedstawiał historię poszczególnych obiektów, które wyglądały jakby zatrzymał się w nich czas i opowiadał związane z nimi ciekawostki.

Dla zwiedzających, których ilość przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów – około 150 osób – przygotowane były oprócz zwiedzania i fotografowania, także inne atrakcje, jak np. przygotowana przez Sekcję Historyczną Stowarzyszenia wystawa archiwalnych fotografii ukazujących zajezdnię w latach jej świetności oraz możliwość kilkukrotnej przejażdżki zabytkowym autobusem Jelcz M11 należącym do Stowarzyszenia, który zebrał również wiele pochwał od pasażerów oraz był przyczynkiem do wspomnień z dawnych lat. Wśród zwiedzających byli również byli pracownicy zajezdni, od których dało się usłyszeć liczne wspomnienia oraz anegdoty związane z ich pracą.

Organizatorzy dziękują wszystkim za tak liczne przybycie i pozytywny odbiór imprezy, zapraszając jednocześnie do zapoznania się z dostępnymi fotorelacjami uczestników i mediów.

Media o wydarzeniu

Enjoy Bydgoszcz

Życie Bydgoszczy

Gazeta.pl

Radio RMF FM

 

Zdjęcia i filmy

youtube.com – filmik użytkownika magiera182

Picasaweb.google.com – zdjęcia Dawida Korpus

Digartfolio.pl – zdjęcia Sebastiana Cywińskiego

fotoforum.gazeta.pl
Tekst: Paweł Lawrenz.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *