Relacja z Majówki z tramwajem 105NW | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Wydarzenia — 06 czerwca 2009

W nocy między 30. a 31. maja w Bydgoszczy odbyła się impreza „Majówka 105NW” organizowana przez nasze Stowarzyszenie. Była to druga organizowana przez nas impreza komunikacyjna, ale po raz pierwszy odbyła się ona w nocy i po raz pierwszy z wykorzystaniem tramwaju. Stanęliśmy tym samym przed kolejnym wyzwaniem dobrego zorganizowania imprezy i choć nie zabrakło drobnych problemów, wszystko udało się dopiąć na ostatni guzik.

Nasza impreza rozpoczęła się o 22:00 na zajezdni tramwajowej, ale pierwsi goście niecierpliwie czekający na początek imprezy znacznie wcześniej pojawiali się w naszym tramwaju. Tramwaj którym przemierzaliśmy miasto to Konstal 105NW, wyprodukowany w 1977. Jest to najstarszy tramwaj kursujący liniowo w naszym mieście. Wyprodukowano cztery egzemplarze modelu 105NW, z czego dwa trafiły do Bydgoszczy. W wyniku modernizacji w latach 90-tych oba zostały przebudowane na 805Na. Jeden z nich został już kilka lat temu wycofany z eksploatacji, tak więc pozostały egzemplarz można uznać za swego rodzaju perełkę.

Wyjeżdżając z zajezdni skierowaliśmy się na Łęgnowo, by w drodze powrotnej tyłem wjechać na nieużywaną na co dzień pętlę Stomil. Następnym przystankiem była pętla na Kapuściskach, a następnie przejeżdżając przez nieużywany liniowo łącznik udaliśmy się na Rondo Kujawskie. Kolejne etapy naszej podróży to Wyścigowa, Myślęcinek, Wilczak, Babia Wieś, Bielawy oraz Glinki. W trakcie 7,5 godzinnej imprezy przejechaliśmy całą sieć tramwajową. Nie zabrakło licznych postojów na które niecierpliwie czekali amatorzy nocnych zdjęć.

W trakcie gdy przemierzaliśmy kolejne ciekawe zakątki naszego miasta a fotografowie oczekiwali na kolejne fotostopy, wewnątrz tramwaju panowała bardzo sympatyczna atmosfera. Część z naszych gości przybyła na naszą imprezę po raz drugi, co nas bardzo cieszyło. Niektórzy zajęli się rozmowami o transporcie miejskim a część zwykłym „integrowaniem się”, również z osobami które odwiedziły nas po raz pierwszy:) Warto wspomnieć, że wśród gości z poza naszego Stowarzyszenia przybyły osoby z Torunia, Gorzowa, Poznania, Murowanej Gośliny, Koszalina, Inowrocławia. Duże podziękowania należą się sympatycznemu motorniczemu, który był bardzo elastyczny i przychylnie nastawiony do naszych pomysłów w trakcie przejazdu. Podczas imprezy odbył się także grill na pięknie położonej pętli w Myślęcinku, gdzie posililiśmy się przed dalszą podróżą.

W trakcie naszej imprezy mieliśmy okazję przejechać po nowo wybudowanym zakręcie z ulicy Gdańskiej w Focha, co zostało nagrodzona gromkimi brawami. Taki mały odcinek, a ile radości dostarczył uczestnikom. Ahh, jaką falę radości mógłby wywołać przejazd nowym torowiskiem na Dworzec Główny lub na ulicy Kujawskiej…;)

W czasie drogi na grilla, nasi dzielni strong mani próbowali także swoich sił pchając nasz tramwaj. Okazało się, że wcale nie jest taki ciężki:)

Wiele osób zwróciło uwagę, że czas podczas naszej imprezy bardzo szybko płynął, ale niestety mimo chęci i postulatów uczestników nie można było przedłużyć jej w nieskończoność. Ale cieszy nas fakt, że uczestnicy dobrze się bawili i mamy nadzieję, że miło będą wspominać naszą imprezę i że być może dzięki niej kolejne osoby stwierdzą, że komunikacja miejska nie zawsze musi kojarzyć się z szarą codziennością ale może przywoływać miłe wspomnienia po dobrej zabawie i poznanych osobach. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się na imprezach w Bydgoszczy i w całym kraju.

Na koniec dodajmy, że impreza była imprezą „urodzinową” naszego Stowarzyszenia, ponieważ 30. maja minął rok od formalnego rozpoczęcia naszej działalności. Cieszymy się, że nasze pierwsze urodziny mogliśmy świętować w tak miłym towarzystwie. W imieniu całego Bydgoskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, dziękujemy naszemu motorniczemu oraz Miejskim Zakładom Komunikacyjnym dzięki którym mogła się odbyć ta impreza, a także wszystkim uczestnikom.

Zapraszamy do wyrażenia swojej opinii o organizowanej przez nas imprezie. Być może dzięki temu kolejną imprezę będziemy mogli zorganizować jeszcze lepiej. Swój komentarz można dodać w bardzo łatwy sposób za pośrednictwem udostępnionego przez nas formularza.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.