Relacja z Europejskiego dnia bez samochodu 2011 w Gdańsku | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Nasze zabytkowe autobusy Wydarzenia — 18 września 2011

Członkowie Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego udali się 16 września 2011r. w podróż Jelczem M11 #2641 do Gdańska. Zostaliśmy zaproszeni przez Urząd Miejski w Gdańsku, Pomorskie Stowarzyszenie Sympatyków Transportu Miejskiego oraz Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku, którzy podczas weekendu (17-18 września) zorganizowali Zlot Zabytkowych Autobusów oraz festyn rodzinny w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Zlot Zabytkowych Autobusów zainaugurowany został w sobotę 17 września paradą wszystkich autobusów. Był to przejazd zamknięty bez zatrzymań głównie zorganizowany w celu zaprezentowaniu pojazdów, lecz także z myślą o amatorach fotografowania, których nie brakowało na trasie przejazdu. Kawalkada autobusów wyjechała o godzinie 10:00 z zajezdni przy al. Hallera i pokonała trasę: al. Hallera – Kliniczna – Jana z Kolna – Wały Piastowskie – Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Długie Ogrody – Stągiewna – Chmielna – Podwale Przedmiejskie – Okopowa – Wały Jagiellońskie.

Po zakończeniu parady rozpoczęło się kursowanie bezpłatnych linii okolicznościowych obsługiwanych wszystkimi zabytkowymi autobusami. Oprócz naszego Jelcza M11 były to także: Autosan H9-35, Jelcze 043 w barwach miejskich i PKS, Ikarusy 260.04, 280.26, 260.73A. Dla pasażerów udostępniono w godzinach od 11:00 do 17:00 dwie linie odjeżdżające z przystanku „Targ Drzewny”:

  • trasa linii A: Targ Drzewny – Hucisko – Wały Jagiellońskie – Okopowa – Toruńska – Wróbla – Łąkowa – Podwale Przedmiejskie – Długie Ogrody – Stągiewna – Chmielna – Podwale Przedmiejskie – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Hucisko – Targ Drzewny;
  • trasa linii Z: Targ Drzewny – Podwale Staromiejskie – Igielnicka – Stolarska – Łagiewniki – Wały Piastowskie – Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Hucisko – Targ Drzewny.

Przejazdy cieszyły się ogromną popularnością wśród pasażerów, niejednokrotnie zdarzali się tacy, co po kilka razy jechali swoim ulubionym modelem. Nasz Jelcz był swoistym „rodzynkiem” zaprezentowanym publicznie po raz pierwszy po remoncie, więc cieszył się popularnością porównywalną z „ogórkami”. Członkowie Stowarzyszenia ubrani w klubowe koszulki towarzyszyli w przejazdach udzielając odpowiedzi na pytania pasażerów odnośnie autobusu i Stowarzyszenia, każdy pasażer otrzymywał okolicznościowy bilet na przejazd a także ulotki oraz naklejki promujące miasto Bydgoszcz a dzieciom rozdawane były smycze z logo Bydgoszczy – materiały promocyjne udostępnił Urząd Miasta w Bydgoszczy.

Na niedzielę 18 września zaplanowano na Targu Węglowym festyn rodzinny od godziny 11:00 do 16:00 w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, podczas którego zaprezentowane zostały zabytkowe autobusy. Każdy mógł dokładnie obejrzeć i sfotografować z bliska pojazdy, usiąść za kierownicą, zapoznać się z historią pojazdu oraz zaopatrzyć się w materiały promocyjne. Także i tego dnia nasz Jelcz M11 nie uniknął „zadeptania” przez rzesze zwiedzających – zarówno młodszych jak i starszych. Bardzo nas ucieszyło, że nasz pojazd, w odrestaurowanie którego włożyliśmy tyle wysiłku i czasu spodobał się zwiedzającym. Wiele osób dzieliło się z nami wspomnieniami związanymi z modelem naszego autobusu co było bardzo miłe. Odnieśliśmy swoisty sukces w premierowej promocji Jelcza M11 oraz miasta Bydgoszcz, które jako Stowarzyszenie reprezentowaliśmy.

Dziękujemy Organizatorom za zaproszenie oraz miłe przyjęcie ekipy z Bydgoszczy.

Tekst: Paweł Lawrenz. Zdjęcia: Paweł Lawrenz, Mateusz Machel, Michał Stróżyński.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.