Rusza projekt „Wszyscy jesteśmy pieszymi” | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Działamy Projekty — 09 kwietnia 2015

Przez jakiś czas publikowaliśmy mniej materiałów na naszej stronie, ale to nie znaczy, że próżnowaliśmy! Z przyjemnością informujemy, iż nasze Stowarzyszenie otrzymało grant na realizację projektu „Wszyscy jesteśmy pieszymi” w ramach Programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Działania w ramach naszego projektu będą realizowane w okresie od 15 kwietnia 2015 r. do kwietnia 2016 r.

U podstaw naszego projektu leży założenie, że każda podróż zaczyna się od podróży pieszej, niezależnie czy odbywa się przy użyciu samochodu, roweru czy komunikacji publicznej. Dlatego naszym zdaniem, najważniejsze przy projektowaniu przestrzeni miejskiej jest zapewnienie odpowiedniego stanu infrastruktury dla pieszych.

Z naszych obserwacji wynika, że mieszkańcy rzadko publicznie dzielą się swoimi uwagami dotyczącymi stanu i dostępności infrastruktury pieszej, najczęściej ograniczając swoją aktywność do uskarżania się na napotkane problemy w gronie znajomych, chowając w ten sposób cenne informacje „do szuflady”. Będziemy starali się odwrócić ten trend i zachęcić bydgoszczan do aktywnego uczestniczenia w życiu miasta.

Jak widzimy, często infrastruktura dla pieszych jest niezadowalająca, każe pieszym nadkładać znacznej drogi przy dotarciu do celu, jak np. obecne dojście na stację Bydgoszcz Wschód przy trwającej przebudowie węzła wschodniego. Wszyscy znamy też irytujące przyciski przy przejściach dla pieszych. Mamy też na uwadze poprawę bezpieczeństwa najmłodszych wokół szkół, gdzie dzieci przechodzą pośród zaparkowanych gęsto samochodów, zza których są najczęściej po prostu niewidoczne dla nadjeżdżających kierowców.

By zwrócić uwagę na skalę tych problemów planujemy uruchomić interaktywną „mapę barier”, gdzie mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi do funkcjonowania infrastruktury pieszej w swojej najbliższej okolicy, które to następnie przekażemy odpowiednim władzom naszego miasta, aby wspólnie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami znaleźć dogodne rozwiązanie. Do współpracy zapraszamy też Dyrekcje szkół, które widzą konieczność zmian organizacji ruchu na przyległych ulicach w celu poprawy bezpieczeństwa swoich wychowanków. Liczymy także na głos Rad Osiedli, które najlepiej znają sytuację w swojej najbliższej okolicy i potrafią wskazać punkty wymagające zmian.

Ponadto w dniu 29 maja 2015 r. odbędzie się konferencja popularnonaukowa na temat znaczenia pieszych w życiu miasta „Wszyscy jesteśmy pieszymi” z udziałem naukowców i ekspertów, specjalizujących się w tematyce ruchu pieszego. Szczegóły będą dostępne na naszej stronie internetowej, a już teraz serdecznie wszystkich zapraszamy!

Wszystkie szczegółowe informacje o projekcie będą dostępne na specjalnej stronie internetowej, która już wkrótce zostanie uruchomiona. Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt i przesyłanie propozycji na adres piesi@komunikacja.bydgoszcz.pl.

baner-eea-grants

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *