50 lat zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej - 22 lipca 2009 - Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
573
post-template-default,single,single-post,postid-573,single-format-standard,bridge-core-3.1.2,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-30.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.1,vc_responsive
 

50 lat zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej – 22 lipca 2009

50 lat zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej – 22 lipca 2009

22 lipca br. minęło 50 lat od otwarcia zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej. Lokalna prasa nie odnotowała tego faktu, ale 50 lat temu również wspomniano o tym jedynie symbolicznie, mimo, że wydarzenie było ważne dla miejskiej komunikacji.

Pierwsza zajezdnia tramwajowa w Bydgoszczy przy ulicy Zygmunta Augusta została otwarta w 1888 roku wraz z uruchomieniem komunikacji tramwajowej. Początkowo była ona przewidziana na 50 wagonów tramwajowych. Wraz z wprowadzeniem osiem lat później tramwajów elektrycznych które zastąpiły konne, pojemność zajezdni zmniejszyła się, ponieważ konieczna była rozbudowa warsztatów naprawczych. Poza tym pojemność zajezdni zmniejszały coraz większe rozmiary coraz nowszych tramwajów. Dodatkowo problem z „garażowaniem” taboru powiększyło otwarcie linii „Brda” w 1953 roku. Wówczas długość sieci tramwajowej zwiększyła się ponad dwukrotnie, powstało kilka nowych linii, oraz znacznie zwiększyła się ilość taboru wyjeżdżającego codziennie na linie. Po tej rewolucji zajezdnia pękała w szwach a ponad połowa wagonów z braku miejsca stała w nocy na pętlach.

Dlatego w 1956 roku przystąpiono do budowy nowej zajezdni przy ulicy Toruńskiej, w której miało się pomieścić 100 tramwajów. Zajezdnia została zaprojektowana tak, by spełniała ówczesne wymogi i jak na tamte czasy była nowoczesna. Budowa została ukończona 3 lata później i od 22 lipca 1959 roku pełni nieprzerwanie swoją funkcję. Dowodzi to faktu, że ta inwestycja była udana i bardzo potrzebna.

Warto dodać, że w tamtym czasie planowano budowę dwóch kolejnych zajezdni tramwajowych ze względu na plany i perspektywy rozwoju komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy. Teraz wiemy, że z tych planów nic nie wyszło ze względu na niezrealizowanie wielu planów rozwoju sieci tramwajowej, poza tym likwidacji uległa zajezdnia przy ulicy Zygmunta Augusta. Zajezdnia przy ulicy Toruńskiej do teraz pełni swoją funkcję i całkowicie zaspokaja potrzeby jako baza dla taboru oraz zaplecze techniczne.

Obchody 50-tych urodzin zajezdni tramwajowej zostaną połączone z Europejskim Dniem bez Samochodu i odbędą się 20. września a współorganizatorem będzie Bydgoski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.