Zapraszamy na wystawę do Archiwum Państwowego. | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Działamy Wydarzenia — 24 listopada 2012

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego wraz z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy zaprasza do zwiedzenia wystawy przygotowanej z okazji uruchomienia nowej linii tramwajowej do dworca kolejowego.

Okazją do przygotowania wystawy stało się bezprecedensowe wydarzenie w historii bydgoskiej komunikacji tramwajowej. 22 XI 2012 r. oddano do użytku nową trasę linii tramwajowej do dworca kolejowego Bydgoszcz Główna. Jej uruchomienie wymagało budowy torowiska na ul. Naruszewicza oraz przerzucenie nowego mostu przez Brdę. Dalej nowe tory poprowadzono częścią ul. Dworcowej w stronę dworca, ulicami Zygmunta Augusta i Rycerską, gdzie pobudowano nową pętlę tramwajowo-autobusową. Po ponad 20 latach mieszkańcy odzyskali połączenie tramwajowe z dworcem, utracone w styczniu 1990 r., w związku z likwidacją liniowej komunikacji tramwajowej na ul. Dworcowej, przebiegającej także obok gmachu Archiwum Państwowego w Bydgoszczy

Zasadniczą część wystawy stanowią skany 211 fotografii związanych tematycznie z komunikacją tramwajową, od uruchomienia w Bydgoszczy tramwaju konnego w 1888 roku, następnie elektrycznego (1896 rok), po czasy współczesne. Całość ekspozycji podzielono na kilkanaście bloków tematycznych, w których przedstawiono m.in. początki sieci tramwajowej w mieście, rozwój sieci zilustrowany schematami i planami miasta z przebiegiem linii tramwajowych, tramwaj na ul. Dworcowej, budowę nowo oddanej linii, ruch tramwajowy na ulicach miasta, wypadki z udziałem tramwajów, modernizację i plany rozwoju sieci tramwajowej w Bydgoszczy, zajezdnie tramwajowe, warsztaty naprawcze, stare i nowe typy wozów tramwajowych. Uzupełnieniem fotografii są okolicznościowe eksponaty, m.in. numery i tablice informujące o trasach poszczególnych linii tramwajowych, fragmenty szyn, zaczepy i zakończenia słupów trakcji elektrycznej, mundur i torba konduktorska oraz legitymacje służbowe, bilety tramwajowe i kasowniki.

Z okazji wystawy wydano specjalną kartę pocztową z reprodukcjami niektórych eksponowanych fotografii. Zwiedzający wystawę otrzymują okolicznościowy bilet tramwajowy.

Wystawa czynna jest od poniedziałku do czwartku od 11 do 14, w piątki od 11 do 17 oraz w soboty od 10 do 14. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 523395401.

Organizatorzy wystawy:

  • Archiwum Państwowe w Bydgoszczy,
  • Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy.

Partnerzy:

  • Przedsiębiorstwo Wielobranżowe PUBR sp. z o.o.,
  • Miejskie Zakłady Komunikacyjne sp. z o.o. w Bydgoszczy,
  • Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy.

 

Zdjęcia: Jakub Kawczyński.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *