Nasze zabytkowe autobusy Publikacje — 13 listopada 2011

15 listopada 2010 roku rozpoczęła się największa przygoda Stowarzyszenia.

Tego dnia, dzięki przychylności MKS w Mielcu i wsparciu lokalnych miłośników mogliśmy nabyć autobus Jelcz M11, który woził mielczan od 1989 roku. Pojazd skusił nas oryginalnym wyglądem zewnętrznym, idealnie zachowanym wnętrzem oraz bogactwem detali. Wybór modelu pojazdu także nie był przypadkowy – około 30 takich samych autobusów woziło bydgoszczan w latach 1986 – 2001.

Po blisko 12-to godzinnej, liczącej ponad 600 km podróży dotarliśmy do Bydgoszczy. Dzięki uprzejmości MZK w Bydgoszczy pojazd znalazł swoje miejsce na dawnej zajezdni autobusowej.

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w BydgoszczyWkrótce po tym, Stowarzyszenie przyjęło zaproszenie do wzięcia udziału w akcji charytatywnej „Gramy dla Andrzeja”, której celem była zbiórka środków na leczenie chorego na białaczkę studenta. W andrzejkowy wieczór zorganizowaliśmy przejazd po mieście połączony ze zbiórką pieniędzy. Pomimo niskiej temperatury, pierwsza publiczna prezentacja autobusu w Bydgoszczy spotkała się z dużym zainteresowaniem.

 

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w BydgoszczyJeszcze przed zimą udało nam się zerwać starą reklamę pokrywającą autobus, która skrywała pod sobą różne niespodzianki. Z każdym dniem zauważaliśmy, że pracy przy autobusie jest więcej niż się spodziewaliśmy. Zima była okresem, kiedy czyniliśmy starania o uznanie autobusu za zabytkowy, co nam się udało i już w lutym pojazd został wpisany do Ewidencji pojazdów zabytkowych.

Na dobre prace remontowe rozpoczęły się dopiero w kwietniu, by już miesiąc później pojechać na ostatni przegląd przed zarejestrowaniem autobusu na żółte tablice. Wytężone prace trwały od maja do września i w dużej części były wykonywane własnym sumptem przez członków Stowarzyszenia, którzy uczyli się wszystkiego na „żywym pacjencie”.

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w BydgoszczyJuż w połowie września pierwsza część remontu była zakończona i po raz pierwszy, w przywróconych oryginalnych barwach zaprezentowaliśmy autobus podczas obchodów Europejskiego dnia bez samochodu w Gdańsku, na które zaprosił nas gdański ZKM.
Tydzień później, podczas bydgoskich obchodów dnia bez samochodu na Wyspie Młyńskiej nasz autobus odwiedziły tłumy bydgoszczan, również tych najmłodszych – biorących udział w organizowanym przez nas konkursie.

 

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w BydgoszczyPierwszy rok z jelczem M11 wiele nas nauczył. Przed nami kolejna zima i przygotowania do drugiej fazy remontu, dzięki któremu autobus będzie przez wiele lat zabierał swoich pasażerów w magiczną podróż w przeszłość. Przed nami kolejne wyzwania, dlatego też zachęcamy do wspierania naszych działań na rzecz Bydgoszczy i bydgoszczan.

 

 

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w Bydgoszczy

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w Bydgoszczy

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w Bydgoszczy

 

 

 

 

 

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w Bydgoszczy

Zabytkowy autobus Jelcz M11 w BydgoszczyZabytkowy Jelcz M11 w Bydgoszczy

 

 

 

 

 

Tekst: Robert Reimus. Zdjęcia: Mateusz Machel, Michał Stróżyński, Paweł Lawrenz.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *