Projekty — 06 sierpnia 2010

W związku z ogłoszonym przez MZK przetargiem na dostawę 12 fabrycznie nowych autobusów, Stowarzyszenie złożyło pismo z propozycją zmiany Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia pod kątem zamówienia autobusów z oknami zapewniającymi lepszą wentylację wnętrza pojazdu.

 

Bydgoski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej z zadowoleniem przyjął wiadomość o ogłoszeniu przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne przetargu na dostawę 12 nowych autobusów. Jest to kolejny krok w systematycznym odmładzaniu taboru firmy. Zakup ten pozwoli na zwiększenie niezawodności komunikacji miejskiej oraz zwiększy ilość autobusów dostępnych dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Obecnie zdecydowana większość autobusów wyposażona jest w okna uchylne – które w ciepłe dni nie zapewniają pasażerom odpowiedniej wymiany powietrza. Wśród pasażerów zaobserwować można zdecydowaną krytykę okien uchylnych, natomiast chwalą okna przesuwne.

Po zapoznaniu się ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, Stowarzyszenie proponuje – mając na uwadze poprawę warunków podróży pasażerów – wprowadzenie zmiany w specyfikacji. Obecnie nie gwarantuje ona, że autobusy będą wyposażone w okna przesuwne. Proponujemy wprowadzenie jednoznacznego zapisu, wskazującego na zamontowanie tychże właśnie okien, gdzie część przesuwna obejmuje nie mniej niż 30% wysokości okna.

Zdajemy sobie sprawę z różnicy w cenie pomiędzy rodzajami okien, jednakże w stosunku do łącznej ceny pojazdu jest ona niewielka, a zamontowanie okien przesuwnych zdecydowanie poprawi wentylację pojazdu, tym samym zwiększy komfort jazdy. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja mająca na celu poprawę warunków podróży będzie przydatna.

 

Share

About Author

Robert Reimus