Uwagi do funkcjonowania informacji pasażerskiej | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 17 lutego 2014

6 lutego 2014r. złożyliśmy w siedzibie ZDMiKP pismo z uwagami do funkcjonowania informacji pasażerskiej w autobusach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy. Przytaczamy jego treść.

Od pewnego czasu na wybranych liniach autobusowych komunikacji miejskiej wymagane są tablice z zaznaczonym przebiegiem trasy w formie tzw. „koralików”. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy pragnie przedstawić kilka uwag i propozycji związanych z prezentacją wizualnej informacji pasażerskiej wewnątrz autobusów.

Z naszych obserwacji wynika, że tablice z „koralikami” z przebiegiem trasy umieszczone są najczęściej nad pierwszą lub drugą osią, gdzie jest mało miejsca i są trudniej dostępne dla pasażera (wąskie przejścia przy nadkolach) niż np. przestrzenie naprzeciwko drzwi. Proponujemy zatem rozważenie wdrożenia rozwiązania, w którym tablice z trasą przejazdu znajdowałyby się zawsze naprzeciwko wejść do autobusu, tj. w przypadku autobusów jednoczłonowych naprzeciwko 2 drzwi oraz w przypadku autobusów przegubowych naprzeciwko 2 i 3 drzwi.

Jednocześnie chcielibyśmy również zwrócić uwagę na problem zasłaniania okien przez informacje dla pasażerów oraz ramki przeznaczone na reklamy. Niejednokrotnie zdecydowana większość okien w pojeździe jest nimi pokryta w dużej części. Z zadowoleniem zauważyliśmy zakaz umieszczania reklam na szybach w specyfikacji ostatnio ogłoszonego przetargu. Chcielibyśmy jednocześnie zaproponować zarówno ograniczenie do możliwego minimum objętości informacji dla pasażerów, jak i dościślenie zasad jej lokowania, z preferencją na umieszczanie jej w przestrzeni nad oknami, bądź w najgorszym wypadku – tylko na jednym oknie, w części przeznaczonej dla pasażerów stojących oraz wózków.

Proponujemy również weryfikowanie poprawności tablic metodami wyrywkowych kontroli, ponieważ zdarza się, że np. pojazd z tablicami z linii 71 kursuje na linii 93. Błędna informacja pasażerska, sprzeczna z informacją z wyświetlaczy i zapowiedzi głosowych może utrudniać pasażerom korzystanie z komunikacji publicznej (szczególnie pasażerom okazjonalnym lub spoza Bydgoszczy).

 

Załączniki

Odpowiedź ZDMiKP na pismo z uwagami dotyczącymi rozmieszczenia tablic z koralikami w autobusach

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *