Publikacje Stowarzyszenie — 22 stycznia 2013

2012 rok był już piątym rokiem działalności naszego Stowarzyszenia. Od maja 2008 roku nieprzerwanie działamy na rzecz poprawy funkcjonowania komunikacji publicznej, odkrywamy historię, dokumentujemy wydarzenia i fakty, promujemy transport publiczny.

Ten rok obfitował w imprezy i wydarzenia, do udziału w których zapraszaliśmy mieszkańców Bydgoszczy, Warszawy i innych miast. 7 stycznia zaprosiliśmy na pożegnalne zwiedzanie zajezdni autobusowej MZK przy ulicy Szajnochy, w którym uczestniczyło ok. 150 osób. W lutym, w trakcie corocznego Walnego Zebrania Członków, wybraliśmy nowe władze, które szybko zabrały się do ciężkiej, społecznej pracy i już 25 marca, z okazji imprezy propagującej reaktywację połączeń kolejowych na trasie Tuchola – Koronowo, woziliśmy mieszkańców Koronowa naszym zabytkowym autobusem. 12, 13 oraz 26 maja nasz autobus wcielił się w rolę „mobilnego domu kultury”. W tych dniach odwiedziliśmy Szwederowo, Okole oraz Fordon, a na pokładzie naszego Jelcza członkowie Fundacji Sztuki Art-House prowadzili z dziećmi ciekawe zajęcia i warsztaty artystyczne. W międzyczasie, od 18 do 20 maja reprezentowaliśmy Bydgoszcz na Nocy Muzeów w Warszawie, połączonej z I Zlotem Zabytkowych Autobusów. Ku naszej radości, dzięki głosowaniu mieszkańców nasz autobus został ogłoszony najlepszym autobusem zlotu. 19 maja zabytkowy Jelcz woził mieszkańców Warszawy na specjalnej linii muzealnej. 14 lipca członkowie Stowarzyszenia zorganizowali wakacyjny przejazd zabytkowym, pochodzącym z 1977 roku Mercedesem O305 (należącym do jednego z członków). Wakacje zakończyliśmy 1 września kolejną imprezą. Tym razem po okolicach Bydgoszczy woził nas nasz Jelcz M11. Oba wydarzenia przyciągnęły do Bydgoszczy dziesiątki osób z różnych miast w Polsce.
Nie zwalniając tempa, 22 września wspólnie z Urzędem Miasta zorganizowaliśmy obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu. Podobnie jak rok wcześniej, odbyły się one na Wyspie Młyńskiej. Zorganizowaliśmy atrakcje dla mieszkańców, quiz historyczno-ekologiczny z nagrodami, konkursy dla dzieci i młodzieży „Jak spędzisz dzień bez samochodu”, „STOP wandalizmowi w komunikacji miejskiej” oraz „Utrzymujemy miasto w ruchu”. Wręczyliśmy kilkadziesiąt nagród. Od godziny 10 do 14 po ulicach naszego miasta kursowała specjalna bezpłatna linia, uruchomiona przez Stowarzyszenie. Mieszkańców woziły 2 zabytkowe autobusy – Jelcz i Mercedes. 22 listopada, z okazji otwarcia linii tramwajowej do dworca głównego, wspólnie z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy otworzyliśmy wystawę „Tramwajem po Dworcowej”. Na wystawie zaprezentowaliśmy wiele nieznanych zdjęć związanych z historią naszego transportu, niezrealizowane plany i wizje rozwoju, m.in. plany budowy metra, oryginalny plan budowy linii tramwajowej do Myślęcinka z 1897 roku i wiele innych cennych materiałów pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego w Bydgoszczy oraz Miejskich Zakładów Komunikacyjnych.

W ciągu minionego roku opublikowaliśmy kilka artykułów, przybliżając mieszkańcom historię Bydgoszczy i jej transportu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się artykuły o nieistniejących już liniach mikrobusowych oraz historii komunikacji publicznej w Fordonie.

Bardzo wiele uwagi poświęciliśmy działaniom mającym poprawić funkcjonowanie komunikacji miejskiej – tak by była atrakcyjniejsza i bardziej odpowiadała potrzebom mieszkańców. Pięciokrotnie przedstawialiśmy swoje propozycje dotyczące informacji pasażerskiej. Wnioskowaliśmy o lepsze oznaczenie kursów zjazdowych do zajezdni, o umieszczenie na tabliczkach z rozkładami jazdy autobusów czasu przejazdu między przystankami oraz listy przystanków (analogicznie do rozkładów jazdy linii tramwajowych). Apelowaliśmy także o zamieszczenie na wiatach przystankowych widocznej informacji o nazwie przystanku, o dodanie frazy „przez dworzec główny” na wyświetlaczach pojazdów kursujących do nowej pętli przy ulicy Rycerskiej oraz o dodanie frazy „koniec trasy” przy zapowiadaniu głosowym ostatniego przystanku na trasie linii. Interweniowaliśmy w sprawie rozkładów linii 72, 92, 53, 65, 93, 54, 56 – wnioskowaliśmy o korekty rozkładów – często na
podstawie nadsyłanych do nas uwag i skarg mieszkańców. Wystosowaliśmy również pisma, w których wnioskowaliśmy o uruchomienie dodatkowych przystanków dla linii 67, 71, 93, 94. W 2012 roku po raz kolejny przedstawialiśmy nasze propozycje zmian w cenniku biletów komunikacji miejskiej – wprowadzenie biletów czasowych obok jednorazowych, zachowanie biletu miesięcznego na jedną linię, zmianę taryfy dla linii międzygminnych i inne. Upomnieliśmy się także o bardziej przemyślane zmiany rozkładów jazdy, ponieważ uważamy, że zbyt częste zmiany rozkładów utrudniają pasażerom korzystanie z komunikacji. Przedstawiliśmy także nasze uwagi do obecnego systemu przetargów na obsługę linii komunikacji publicznej. W związku z planowanym remontem mostu Sulimy-Kamińskiego proponowaliśmy, by na moście zachować fragment torów tramwajowych, upamiętniając kursowanie tramwajów przez Stare Miasto przez ponad 80 lat. Nie zapominając o potrzebach osób o ograniczonych możliwościach ruchowych, apelowaliśmy także o dostosowanie ronda Jagiellonów do potrzeb tej grupy społecznej.

Tyle udało nam się zrobić w ciągu minionego roku, działając w małej, kilkunastoosobowej grupie działającej społecznie na rzecz wszystkich mieszkańców Bydgoszczy. Zachęcamy do dalszego śledzenia oraz aktywnego wspierania naszych działań. Zapraszamy także do składania deklaracji przystąpienia do Stowarzyszenia, lub do przekazywania na realizację celów Stowarzyszenia 1% należnego podatku dochodowego. Przekazując 1% nic Państwo nie tracicie, a nam dajecie możliwość dalszego remontu naszego zabytkowego autobusu oraz dalsze działania na rzecz mieszkańców Bydgoszczy.

 

Share

About Author

Robert Reimus

(1) Odpowiedź

  1. Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 2 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
    seo stronka z seo poradami
    i znajdziesz tam ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *