Relacja z obchodów 120 rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Wydarzenia — 06 czerwca 2008

18 maja 1888 roku na ulice Bydgoszczy po raz pierwszy wyjechał tramwaj konny. 8 lat później uruchomiono pierwsze tramwaje elektryczne. Tak rozpoczęła się bogata historia komunikacji miejskiej w Bydgoszczy, która od XIX wieku jest jednym z motorów napędowych rozwoju miasta (razem z innymi rodzajami transportu – kolejowym, wodnym, drogowym).

W tym roku nasza komunikacja publiczna obchodzi 120 urodziny. Z tej okazji zorganizowano dwudniową imprezę. 30 maja od godziny 9 do 13 w sali sesyjnej ratusza przy ulicy Jezuickiej 1 odbyła się Sesja popularnonaukowa „120 lat komunikacji miejskiej w Bydgoszczy”. O godzinie 16 otwarto ciekawą wystawę filatelistyczną „Komunikacja w Polsce i na świecie” w budynku Poczty Polskiej przy ulicy Jagiellońskiej 6.

Dzień później, 31 maja w godzinach 10:00 – 14:00 na zajezdni tramwajowej przy ulicy Toruńskiej 276 oraz na zajezdni autobusowej przy ulicy Szajnochy 1 zorganizowano drzwi otwarte dla mieszkańców połączone ze zwiedzaniem pomieszczeń technicznych oraz wystawą taboru. W tych samych godzinach na trasie z Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku do zajezdni tramwajowej kursowała bezpłatna linia T120 obsługiwana dwoma zabytkowymi tramwajami Herbrand i 5N. Połączenie między dwiema zajezdniami zapewniała bezpłatna linia A120, na krórej kursował najnowszy Mercedes-Benz Citaro.

Ponadto od 9:30 do 14:00 na parkingu przy ulicy Grodzkiej mieszkańcy mogli obejrzeć ekspozycję zabytkowych autobusów, które przyjechały do Bydgoszczy między innymi z Warszawy i Poznania. Z ulicy Grodzkiej do zajezdni tramwajowej kursował zabytkowy autobus firmy FR Bus. Przy ekspozycji autobusów Poczta Polska otworzyła stoisko z jubileuszowymi kartkami pocztowymi, specjalnym okolicznościowym stemplem oraz nadrukiem na kopercie.

Tego dnia, wszyscy mieszkańcy mogli – na podstawie jednego skasowanego w tramwaju biletu – do końca dnia korzystać z wszystkich linii tramwajowych bez dodatkowych opłat.

Organizatorzy

  • Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy,
  • Urząd Miasta Bydgoszczy,
  • Miejskie Zakłady Komunikacyjne,
  • Zakład Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej,
  • Centrum Poczty Oddział Regionalny w Bydgoszczy,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników RP Oddział w Bydgoszczy,
  • Bydgoski Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej,
  • Firma F.R. Bus.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *