Relacja z III Bydgoskiej Nocki Tramwajowej | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Wydarzenia — 15 grudnia 2012

Ponad 40 osób brało udział w III Bydgoskiej Nocce Tramwajowej, która w tym roku odbyła się, w przeciwieństwie do poprzednich organizowanych latem, w iście zimowej scenerii. 8 grudnia 2012 r., punktualnie o godzinie 22:00 wyruszyliśmy z zajezdni tramwajowej w stronę węzła „Szarych Szeregów”, gdzie był pierwszy postój fotograficzny.
Po mieście poruszaliśmy się wagonem #362 zwanym „Strzałą” albo „Viagrą”, który sprawował się znakomicie i bezawaryjnie, natomiast sympatyczny motorniczy ustawiał tramwaj do zdjęcia wedle nawet najbardziej wygórowanych zachcianek. W mroźną i śnieżną pogodę doceniliśmy również wydajny system ogrzewania tego wyjątkowego wagonu.

Podobnie jak w zeszłych latach, nad Brdę zawitali goście z wielu zakątków Polski, m.in. z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego, Warszawy, Katowic, Torunia i Łodzi.

Podczas przejazdu odwiedziliśmy wszystkie bydgoskie trasy tramwajowe, za wyjątkiem ulicy Gdańskiej i Chodkiewicza, które zamknięte były z powodu remontu. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość nocnego przejazdu nową, otwartą w listopadzie trasą prowadzącą do dworca głównego i pętli „Rycerska”.

Dla uczestników przygotowaliśmy dodatkową niespodziankę – zwiedzanie wystawy „Tramwajem po Dworcowej” – poświęconą historii komunikacji tramwajowej w Bydgoszczy, którą naszą Stowarzyszenie przygotowało wspólnie z Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Każdy ze zwiedzających otrzymał pamiątkową pocztówkę i okolicznościowy bilet. Inną pamiątką był przygotowany przez nas przewodnik po trasie przejazdu, w którym zawarte zostały m.in. różne ciekawostki na temat historii bydgoskiej sieci tramwajowej.
Oczywiście przejazd obfitował w tzw. „fotostopy”, dzięki czemu każdy z uczestników miał okazję do wykonania wielu ciekawych ujęć naszego wagonu w różnych częściach miasta, tak ciekawych jak np. na zaśnieżonej ul. Dworcowej, na nowym, efektownie oświetlonym moście Władysława Jagiełły, czy też u stóp ogromnego pylonu budowanej Trasy Uniwersyteckiej, lub na Łęgnowie – z dymiącymi, skąpanymi w światłach kominami EC II w tle.

Nocny przejazd zakończyliśmy tradycyjnym grillem na rubieżach miasta. Krótko przed godziną 5:30 powróciliśmy do zajezdni, gdzie każdy z uczestników mógł wsiąść w wyjeżdżający z zajezdni na zaśnieżone ulice tramwaj liniowy.

Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i pozytywny odbiór imprezy. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się na imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy oraz na innych imprezach w całym kraju.

Zdjęcia: Mateusz Machel, Michał Stróżyński, Przemek W.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *