Projekty — 12 września 2014

Nadal otwarty pozostaje temat, który poruszyliśmy w czerwcu br. Stowarzyszenie przedstawiło ZDMiKP propozycję utworzenia przystanku komunikacji miejskiej na ulicy Królowej Jadwigi na wysokości Astorii, w kierunku ul. Garbary. Uruchomienie tego przystanku uważamy za wysoce zasadne, ponieważ po uruchomieniu linii tramwajowej do Dworca Głównego i jednoczesnym zlikwidowaniu przystanków autobusowych Dworcowa-Sobieskiego i Królowej Jadwigi-Garbary, odległość między przystankami Dworzec Główny i Garbary wynosi obecnie ponad 1 km. Naszym zdaniem takie odległości pomiędzy przystankami w strefie śródmiejskiej są znacznym utrudnieniem dla pasażerów komunikacji publicznej i nie sprzyjają promowaniu tego środka transportu. Warto również zaznaczyć, że w przeciwnym kierunku na wymienionym odcinku funkcjonuje dodatkowy przystanek Warszawska-Fredry.

 

Propozycja utworzenia przystanku przy Astorii

Proponowany przystanek na wysokości klubu Astoria zapewni dostęp do nowych, atrakcyjnych miejsc na mapie naszego miasta – zrewitalizowanych bulwarów nad Brdą, przystanku Bydgoskiego Tramwaju Wodnego czy też Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Ponadto umożliwi łatwiejszy dostęp do innych ważnych punktów znajdujących się w tej okolicy: III Urzędu Skarbowego, klubu Astoria, Wyższej Szkoły Gospodarki, przychodni całodobowej „Zdrowie dla Ciebie”, budynków biurowych na skrzyżowaniu ulic Kr. Jadwigi i Dworcowej. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią naszego wniosku.

W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że wyznaczenie zatoki w tym miejscu nie jest możliwe, co jednak naszym zdaniem nie było zgodne z prawdą. Nasz wniosek poparliśmy analizą kartograficzną i wizją lokalną, dowodząc, że w tym miejscu jest wystarczająco dużo przestrzeni na wyznaczenie przystanku. Sam wniosek powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, co dowodzi, że przystanek w tym miejscu jest potrzebny. Nasze argumenty przedstawiliśmy w stosownym piśmie 23 lipca.

Lokalizacja proponowanego przystanku na ul. Królowej JadwigiW kolejnym piśmie od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej otrzymaliśmy informację, że wyznaczenie zatoki autobusowej w tym miejscu jednak jest możliwe, oczywiście pod warunkiem przebudowy chodnika i pasa zieleni. Koszt budowy 30-metrowej zatoki autobusowej wyceniono na ok. 50 tys. zł brutto, niestety „w bieżącym roku budżetowym ZDMiKP nie posiada w swoim budżecie dodatkowych środków na realizację ww. inwestycji”.

Do sprawy na pewno będziemy wracali.

 

Załączniki

Odpowiedź ZDMiKP na propozycje dotyczące przystanku na ul.Królowej Jadwigi

Share

About Author

Robert Reimus