Przystanek przy Astorii jednak wykonalny | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 12 września 2014

Nadal otwarty pozostaje temat, który poruszyliśmy w czerwcu br. Stowarzyszenie przedstawiło ZDMiKP propozycję utworzenia przystanku komunikacji miejskiej na ulicy Królowej Jadwigi na wysokości Astorii, w kierunku ul. Garbary. Uruchomienie tego przystanku uważamy za wysoce zasadne, ponieważ po uruchomieniu linii tramwajowej do Dworca Głównego i jednoczesnym zlikwidowaniu przystanków autobusowych Dworcowa-Sobieskiego i Królowej Jadwigi-Garbary, odległość między przystankami Dworzec Główny i Garbary wynosi obecnie ponad 1 km. Naszym zdaniem takie odległości pomiędzy przystankami w strefie śródmiejskiej są znacznym utrudnieniem dla pasażerów komunikacji publicznej i nie sprzyjają promowaniu tego środka transportu. Warto również zaznaczyć, że w przeciwnym kierunku na wymienionym odcinku funkcjonuje dodatkowy przystanek Warszawska-Fredry.

 

Propozycja utworzenia przystanku przy Astorii

Proponowany przystanek na wysokości klubu Astoria zapewni dostęp do nowych, atrakcyjnych miejsc na mapie naszego miasta – zrewitalizowanych bulwarów nad Brdą, przystanku Bydgoskiego Tramwaju Wodnego czy też Miejskiego Centrum Kultury przy ul. Marcinkowskiego. Ponadto umożliwi łatwiejszy dostęp do innych ważnych punktów znajdujących się w tej okolicy: III Urzędu Skarbowego, klubu Astoria, Wyższej Szkoły Gospodarki, przychodni całodobowej „Zdrowie dla Ciebie”, budynków biurowych na skrzyżowaniu ulic Kr. Jadwigi i Dworcowej. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią naszego wniosku.

W odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że wyznaczenie zatoki w tym miejscu nie jest możliwe, co jednak naszym zdaniem nie było zgodne z prawdą. Nasz wniosek poparliśmy analizą kartograficzną i wizją lokalną, dowodząc, że w tym miejscu jest wystarczająco dużo przestrzeni na wyznaczenie przystanku. Sam wniosek powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, co dowodzi, że przystanek w tym miejscu jest potrzebny. Nasze argumenty przedstawiliśmy w stosownym piśmie 23 lipca.

Lokalizacja proponowanego przystanku na ul. Królowej JadwigiW kolejnym piśmie od Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej otrzymaliśmy informację, że wyznaczenie zatoki autobusowej w tym miejscu jednak jest możliwe, oczywiście pod warunkiem przebudowy chodnika i pasa zieleni. Koszt budowy 30-metrowej zatoki autobusowej wyceniono na ok. 50 tys. zł brutto, niestety „w bieżącym roku budżetowym ZDMiKP nie posiada w swoim budżecie dodatkowych środków na realizację ww. inwestycji”.

Do sprawy na pewno będziemy wracali.

 

Załączniki

Odpowiedź ZDMiKP na propozycje dotyczące przystanku na ul.Królowej Jadwigi

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *