Projekty — 09 października 2012

5 października 2012 r. Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy złożyło w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej dwa pisma z propozycjami zmian w informacji pasażerskiej.

W pierwszym piśmie Stowarzyszenie proponuje, by przy głosowym zapowiadaniu ostatniego przystanku na trasie linii autobusowej lub tramwajowej, do nazwy pętli dodać frazę „koniec trasy”. Przykładowy komunikat głosowy po odjeździe pojazdu z przystanku przedostatniego może brzmieć: „Następny przystanek: Morska. Koniec trasy”, natomiast po zatrzymaniu pojazdu na przystanku końcowym: „Morska. Koniec trasy”. Takie rozwiązanie będzie korzystne dla osób spoza Bydgoszczy, a także bydgoszczan, którzy okazjonalnie korzystają z komunikacji publicznej. Ponadto ułatwi ono podróże pasażerom, podczas remontów takich jak obecny remont na ul. Gdańskiej, gdzie przed zwykłym przystankiem tramwaj linii 2 jest przemianowywany na tramwaj linii 4. W takiej sytuacji komunikat „koniec trasy” może być szczególnie istotny. Sugerujemy także wdrożenie analogicznego rozwiązania dla kursów zjazdowych.

W drugim piśmie proponujemy, by na wyświetlaczach zewnętrznych wszystkich linii autobusowych dojeżdżających do pętli przy ul. Rycerskiej w drugim wierszu wyświetlacza dopisać „Przez Dworzec PKP”, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku linii 54. W przypadku linii 79 proponujemy zamieszczenie frazy „przez Piękną, Dworzec PKP” lub „przez Stromą, Dworzec PKP. W przypadku linii 94: „Linia przyspieszona / przez Dworzec PKP”. Dla autobusów jadących z pętli przy ul. Rycerskiej takie rozwiązanie nie jest już konieczne. Z obserwacji wynika, że część pasażerów nadal nie orientuje się w nowej organizacji komunikacji miejskiej wokół Dworca kolejowego i nie wie, że dawna pętla „Zygmunta Augusta” i „Rycerska” są ze sobą tożsame. Ponadto fraza „przez Dworzec PKP” jest znacznie bardziej sugestywna dla pasażera niż sama nazwa „Rycerska”. Będzie to także pewne udogodnienie dla osób pochodzących spoza Bydgoszczy.

 

Załączniki

Odpowiedź ZDMiKP na propozycję dodania frazy „koniec trasy” do zapowiedzi głosowych

Odpowiedź ZDMiKP na propozycję dodania frazy „przez Dworzec główny” do informacji pasażerskiej

 

Zdjęcie: Michał Stróżyński.

 

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *