Problem zakrywanych czarną folią znaków drogowych | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 20 grudnia 2011

17.11.2011 Stowarzyszenie złożyło w siedzibie ZDMiKP pismo, w którym zwróciliśmy uwagę na problem niedbałego i nieodpornego na warunki atmosferyczne zasłaniania znaków drogowych podczas remontów. Poniżej przytaczamy treść pisma oraz odpowiedź ZDMiKP.

 

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy zaobserwowało, że obecnie stosowany sposób tymczasowego zasłaniania znaków drogowych jest daleki od idealnego. Używana obecnie czarna folia, którą owijane są znaki często się zsuwa odsłaniając część znaku (i mogąc wprowadzać w błąd) lub pod wpływem wiatru końce folii swobodnie powiewają lub się odrywają, potencjalnie stwarzając zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu. Jako alternatywę Stowarzyszenie proponuje rozwiązanie stosowane z powodzeniem m.in. w Poznaniu i Wrocławiu, mianowicie pokrowce o wymiarach dostosowanych do znaków (tam gdzie to możliwe) oraz zabezpieczone przed odfruwaniem. Dzięki możliwości wykorzystywania ich wielokrotnie są one także przyjaźniejsze dla środowiska. Ponadto stosowanie jednolitej kolorystyki pozwala na zamieszczanie dodatkowych informacji (np. na znakach na przystankach komunikacji miejskiej) na pokrowcu co podnosi opłacalność takiej inwestycji. Wdrożenie takiego rozwiązania wpłynie także pozytywnie na estetykę i czystość ulic.

Poniżej zdjęcia przedstawiające stan oraz jakość folii zakrywających znaki w Bydgoszczy oraz zdjęcia zasłoniętych znaków w Poznaniu, oraz we Wrocławiu – z wykorzystaniem pokrowca jako powierzchni informacyjnej.

 

Załączniki

Odpowiedź ZDMiKP na uwagi Stowarzyszenia dotyczące zasłaniania znaków czarnymi foliami

 

Zdjęcia: Paweł Lawrenz.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *