Po raz trzeci na Nocy Muzeów w Warszawie | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy

W piątek 16 maja stowarzyszeniowy Jelcz M11 wyruszył ponownie w długą drogę do Warszawy. Już trzeci rok z rzędu zostaliśmy zaproszeni do udziału w Międzynarodowym Zlocie Zabytkowych Autobusów oraz do obsługi linii autobusowej „A” podczas Nocy Muzeów w Warszawie.

Impreza rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie od wystawy zabytkowych autobusów na Placu Defilad. Od godziny 11 do 12:30 można im się było przyjrzeć z bliska, zrobić pamiątkowe zdjęcia oraz zasiąść za kierownicą ulubionego zabytku. Były nie tylko uwielbiane przez wszystkich „ogórki”, ale także Sany, Jelcze, Ikarusy a nawet Karosa oraz Chausson.

Plac Defilad. Fot. Mateusz Machel Plac Defilad, wystawa zabytkowego taboru. Fot. Mateusz Machel
Plac Defilad (2). Fot. Mateusz Machel Zabytkowy Ikarus 260. Fot. Michał Stróżyński

Następnie autobusy naszych przyjaciół z całej Polski oraz z zagranicy zabrały o godzinie 12:30 chętnych pasażerów w podróż do przeszłości przejeżdżając przez ulice Warszawy w Paradzie Zabytkowych Autobusów. Prawie trzydzieści pojazdów przejechało ulicami: Plac Defilad – Marszałkowska – plac Konstytucji – Waryńskiego – al. Armii Ludowej – most Łazienkowski – Wał Miedzeszyński – Zwycięzców – Francuska – al. Poniatowskiego – most Poniatowskiego – Nowy Świat – Krakowskie Przedmieście – Królewska – plac Piłsudskiego – Moliera – plac Teatralny – Senatorska – plac Bankowy – Andersa – Mickiewicza – Plac Wilsona. Cały przejazd budził niemałe zainteresowanie wśród mieszkańców Warszawy, którzy serdecznie pozdrawiali pasażerów w mijanych autobusach.

Parada zabytkowych autobusów. Fot. Mateusz Machel Zajezdnia przy ul. Włościańskiej (3). Fot. Michał Stróżyński
Na zajezdni przy ul. Włościańskiej. Fot. Michał Stróżyński Na zajezdni przy ul. Włościańskiej. Fot. Mateusz Machel

Po zakończeniu parady autobusy udały się na odpoczynek. O godzinie 19:00 ponownie pojawiły się na ulicach stolicy, gdy rozpoczęły kursowanie na linii muzealnej „A”, która połączyła Plac Defilad z wystawą zabytkowych tramwajów na Placu Narutowicza oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. W godzinach kursowania zabytkowych autobusów, kolejka chętnych do przejazdu jak co roku nie malała aż do późnych godzin nocnych.

Nasz Jelcz M11 w Warszawie. Fot. Mateusz Machel Plac Defilad (5). Fot. Mateusz Machel
Nasz Jelcz M11 na linii A. Fot. Mateusz Machel Ogórek Muzeum Komunikacji w Paterku. Fot. Mateusz Machel

Do Bydgoszczy wróciliśmy w niedzielny wieczór, po drodze odwiedzając miłośników komunikacji w Płocku, którzy również stali się szczęśliwymi posiadaczami autobusu marki Jelcz M11.

Spotkanie Jelczy M11 w Płocku Nasz Jelcz z wizytą w Płocku. Fot. Mateusz Machel

Dużo więcej zdjęć znajdziecie na stronie naszego Jelcza na Facebooku.

Więcej zdjęć

Serdecznie dziękujemy Klubowi Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie za zaproszenie oraz jak zwykle bardzo miłą atmosferę i gościnność.

Wspólne zdjęcie. Fot. Mateusz Machel

Tekst: Paweł Lawrenz. Zdjęcia: Michał Stróżyński, Mateusz Machel.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *