Pamiątkowe tory na ulicy Mostowej już zamontowane | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 03 października 2014

Z wielką radością informujemy, że pamiątkowe tory na właśnie remontowanej ulicy Mostowej zostały już zamontowane! Nie było jednak łatwo – starania o zamontowanie torów upamiętniających kursowanie tramwajów przez Stare Miasto rozpoczęliśmy blisko 3 lata temu – w grudniu 2011 roku.

Przejeżdżający po moście elektryczny tramwaj, ukazany na tle Placu Teatralnego lub nieistniejących już kamienic na Długiej – taki obraz utrwalony został na wielu znanych widokówkach ukazujących piękno przedwojennej Bydgoszczy. To właśnie torowisko tramwajowe, obok latarń czy stylizowanych balustrad było zawsze charakterystycznym elementem mostu. Uważamy zatem, że nieuwzględnienie w projekcie modernizacji przeprawy pozostawienia na swoim miejscu torowiska tramwajowego byłoby dużą niekonsekwencją w wystylizowaniu mostu na przełom XIX/XX wieku.

Ulica Mostowa, widok na nieistniejące kamienice. Początek XX wieku. Fot. Archiwum MZK Tory tramwajowe na ulicy Mostowej w Bydgoszczy

Sprawa okazała się jednak trudniejsza niż sądziliśmy. Otrzymaliśmy nawet informację z ZDMiKP, że:

[…] pozostawienie torowiska na moście budzi nasze zastrzeżenia i będzie mieć negatywny wpływ na konstrukcję mostu (sposób mocowania do podłoża, wysokość szyny, współpraca betonu ze stalową szyną […]

Do sprawy wróciliśmy ponownie w maju tego roku i również nie było łatwo, ponieważ pamiątkowe tory zostały w ogóle pominięte w projekcie budowlanym. Na szczęście po rozmowach przedstawicieli Stowarzyszenia z ZDMiKP udało się wynegocjować kompromis – został zachowany kilkumetrowy odcinek torów na zjeździe z mostu, a obok zostanie umieszczona pamiątkowa tablica, która upamiętni fakt, że ulicą Mostową w latach 1888-1974 kursowały tramwaje.

Tory na ulicy Mostowej już zamontowane. Fot. Dariusz FalkowskiKilkumetrowy odcinek pamiątkowych torów został już zamontowany na ulicy Mostowej. Warto dodać, że ten symboliczny fragment torów pełni również funkcję poznawczą. Wielu turystów, jak i nawet bydgoszczan dopiero po przejściu mostem dowiaduje się o funkcjonowaniu niegdyś w tym miejscu trakcji tramwajowej.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *