Od pomysłu do realizacji – wydłużenie prawoskrętu na ul. Pięknej | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 06 listopada 2015

23 października Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej przekazał wykonawcy plac budowy na ulicy Pięknej, gdzie rozpoczęły się prace polegające na wydłużeniu pasu prawoskrętu z Pięknej w Szubińską. Do wydłużenia prawego pasa o około 140m zostanie wykorzystana stara zatoka autobusowa oraz fragment chodnika. Dzięki realizacji inwestycji nie tylko skróci się czas przejazdu aut osobowych, ale przede wszystkim autobusy linii nr 55 i 79 szybciej przejadą przez skrzyżowanie wjeżdżając w ulicę Szubińską. Koszt inwestycji to ponad 317 tysięcy złotych. Zakończenie przebudowy zaplanowano na 2 grudnia.

Inwestycja była planowana od dawna. Stowarzyszenie walczyło o jej realizację od 2 lat. W październiku 2013 roku Stowarzyszenie wystosowało pismo z wnioskiem o wydłużenie pasa do skrętu w prawo z ulicy Pięknej w ulicę Szubińską. Od lat obserwowaliśmy bowiem zatłoczenie na ulicy Pięknej, przy wylocie w ulicę Szubińską. Za jeden z powodów uważaliśmy zbyt krótki pas do skrętu w prawo w ulicę Szubińską w kierunku placu Poznańskiego. Miało to negatywny wpływ między innymi na punktualność i czas przejazdu autobusów linii nr 55 i 79. Mając na uwadze chęć zmniejszenia skali tego problemu, a także skrócenie czasu przejazdu autobusów komunikacji miejskiej jadących w kierunku placu Poznańskiego, Stowarzyszenie zaproponowało w 2013 roku wydłużenie pasa ruchu dla skrętu w prawo.

Mimo początkowych negatywnych odpowiedzi Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, ostatecznie otrzymaliśmy zapewnienie, że ww. pas zostanie wybudowany. W lipcu br. wysłaliśmy do ZDMiKP pytanie o aktualny status sprawy. Przygotowywany był wtedy przetarg na wykonanie niezbędnych prac, a realizację inwestycji zaplanowano jeszcze na ten rok.

Budowa prawoskrętu z ulicy Pięknej w ulicę Szubińską (2). Fot. Paweł Lawrenz

Budowa prawoskrętu z ulicy Pięknej w ulicę Szubińską (1). Fot. Paweł Lawrenz

Budowa prawoskrętu z ulicy Pięknej w ulicę Szubińską (3). Fot. Paweł Lawrenz
Cieszymy się, że ZDMiKP przychylił się do naszego pomysłu i jednocześnie jesteśmy przekonani, że dzięki realizacji tej inwestycji poprawi się punktualność autobusów linii nr 55 i 79 jadących w kierunku placu Poznańskiego. Zyskają na tym także kierowcy indywidualni.

 

Zdjęcia: Paweł Lawrenz.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.