Europejski Dzień bez Samochodu 2013 już za nami… | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Wydarzenia — 25 września 2013

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy serdecznie dziękuje wszystkim Gościom za przybycie na obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, które były połączone ze 125-leciem komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Główne obchody odbyły się w niedzielę 22 września 2013r. na Wyspie Młyńskiej, od godziny 10 do 14. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. wystawę taboru autobusowego, bezpłatne rejsy tramwajem wodnym, znakowanie rowerów, przejazd rowerami niekonwencjonalnymi i rikszami, zajęcia w furgonie policyjnym i stoisko prewencyjne, liczne pokazy tematyczne, kino RowerPower, grę przestrzenną Ekomemory, miasteczko Family Parku, konkursy ekologiczne, sprawnościowe, rysunkowe, a także quiz o tematyce historyczno-ekologicznej. 22. września opublikowaliśmy listę zwycięzców w naszym konkursie rysunkowym dla dzieci. Wybór nie był prosty, bo w ciągu niecałych 4 godzin otrzymaliśmy ok. 250 prac! Mamy nadzieję, że organizowany przez nas po raz kolejny quiz z nagrodami był zarówno przyjemny jak i pożyteczny:)

W tym samym czasie na zajezdni tramwajowej Miejskich Zakładów Komunikacyjnych odbywały się drzwi otwarte, które jak zwykle cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców. Wszak niecodziennie mogą zobaczyć jak modernizuje się tramwaje, lub też jak wygląda tramwaj od spodu. Na zajezdni Stowarzyszenie zaprezentowało fragmenty wystawy „Tramwajem po Dworcowej”, która powstała przy współpracy z Archiwum Państwowym.

Pomiędzy Wyspą Młyńską, a zajezdnią tramwajową kursowały zabytkowe autobusy (na linii 125)- dwa Jelcze „Ogórki” i Ikarus 280 z Muzeum Komunikacji w Paterku, Jelcz M11 należący do Stowarzyszenia, a także najnowszy nabytek MZK- Solaris Urbino 8.6. Do zajezdni można było również dotrzeć zabytkowymi tramwajami kursującymi na linii 10 z ulicy Rycerskiej do zajezdni.

Tuż po godzinie 14 rozpoczęła się uroczysta parada tramwajowo-autobusowa z ronda Jagiellonów, przez ulicę Gdańską do Myślęcinka. Wzięło w niej udział 6 tramwajów MZK (w tym 3 zabytkowe), 4 zabytkowe autobusy (w tym autobus Stowarzyszenia), a także reprezentacja autobusów wszystkich przewoźników komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Cieszymy się, że zarówno parada, drzwi otwarte zajezdni tramwajowej, jak i główne obchody na Wyspie Młyńskiej spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Dziękujemy Urzędowi Miasta Bydgoszczy, Zarządowi Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Miejskim Zakładom Komunikacyjnym, a także wszystkim innym podmiotom, dzięki którym odbyły się obchody 125-lecia komunikacji miejskiej w naszym mieście.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką galerią zdjęć z imprezy (więcej zdjęć jak zawsze na naszym profilu na facebooku), z filmami w serwisie Youtube, a także do dzielenia się zdjęciami oraz swoimi wrażeniami po imprezie.

Fotorelacja z wydarzenia została opublikowana również w portalu porady-mamy.pl.

Zdjęcia: Michał Stróżyński, Mateusz Machel, Marcin Bratoszewski. Wideo: DiscobitTV, Marcin Bratoszewski.

Share

About Author

Robert Reimus

(1) Odpowiedź

  1. Impreza bardzo udana! Podobno rowerzyści znowu się wypieli na organizacje? tak uslyszalem na wyspie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *