Europejski Dzień bez Samochodu 2012. Relacja z imprezy | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Nasze zabytkowe autobusy Wydarzenia — 24 września 2012

22 września obchodziliśmy w Bydgoszczy Europejski Dzień bez Samochodu. Impreza organizowana przez nasze Stowarzyszenie i Urząd Miasta Bydgoszczy odbyła się na Wyspie Młyńskiej w godzinach od 10:00 do 14:30.

Główną atrakcją tegorocznych obchodów były bezpłatne przejazdy dwoma zabytkowymi autobusami po centrum Bydgoszczy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ciągu czterech godzin Jelcz M11, należący do Stowarzyszenia na rzecz rozwoju transportu publicznego oraz Mercedes O305 przewiozły ponad pół tysiąca pasażerów.

 

Autobusy przejeżdżały obok Dworca PKP, gdzie można było zwiedzić Izbę Tradycji Bydgoskich Dróg Żelaznych, po której oprowadzali członkowie Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei. Natomiast na trasie Las Gdański – Babia Wieś kursował zabytkowy tramwaj.

Ponadto na Wyspie Młyńskiej bydgoszczanie mogli skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji. Wojewódzka Komenda Policji udostępniła zwiedzającym furgon, natomiast policjanci Komendy Miejskiej znakowali rowery. Miłośnicy tych jednośladów mieli również okazję wypróbowania rowerów firmy Electra oraz rowerów niekonwencjonalnych przygotowanych przez Zespół Szkół Mechanicznych. Dzieci ochoczo okupowały stoisko Family Parku, podczas gdy dorośli próbowali bezkolizyjnie przebrnąć przez kilkumetrową trasę wokół słupków w alkogoglach.

O godzinie 14 ogłosiliśmy wyniki konkursów plastycznych „Jak spędzisz dzień bez samochodu” oraz „STOP wandalizmowi w komunikacji miejskiej!”. Otrzymaliśmy wiele ciekawych prac, a nagrody wywołały dużo uśmiechów i okrzyków radości. Zwycięskie prace zwróciliśmy na pamiątkę ich autorom, natomiast poniżej prezentujemy wyróżnione rysunki osób, które nie mogły z nami zostać do końca imprezy. Konkursu „Utrzymujemy miasto w ruchu” nie rozstrzygnęliśmy podczas imprezy, ze względu na dostarczenie nam prac w formie elektronicznej. W ciągu tygodnia skontaktujemy się ze zwycięzcami w celu przekazania nagród.

 

Wiktoria – Szkoła Podstawowa nr 22 – I miejsce w konkursie „STOP wandalizmowi w komunikacji miejskiej!”

Klaudia – Szkoła Podstawowa nr 26 – III miejsce w konkursie „STOP wandalizmowi w komunikacji miejskiej!”

Igor – Przedszkole „Kacperek” – II miejsce w konkursie „Jak spędzisz dzień bez samochodu” 

 

W trakcie imprezy można było także wziąć udział w quizie rodzinnym, przygotowanym przez Stowarzyszenie. Na końcu imprezy rozlosowaliśmy 20 nagród spośród osób, które prawidłowo rozwiązały test. Mamy nadzieję, że uczestnicy nie tylko dobrze się bawili poszukując odpowiedzi na pytania, ale także wyszli bogatsi o wiedzę z zakresu ekologii oraz historii komunikacji miejskiej w Bydgoszczy.

Dziękujemy Urzędowi Miasta za możliwość wspólnej organizacji obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu oraz wszystkim partnerom, którzy swoim wkładem i zaangażowaniem uświetnili to wydarzenie. Dziękujemy także wszystkim przybyłym na Wyspę Młyńską za to, że pozostawili swoje samochody i bawili się tego dnia z nami. Mamy nadzieję, że spotkamy się ponownie za rok w jeszcze liczniejszym gronie. Równocześnie zapraszamy na inne wydarzenia organizowane przez Stowarzyszenie.

Wydarzenie w mediach

Tekst: Michalina Chopcia. Zdjęcia: Michał Stróżyński.

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *