Europejski Dzień bez Samochodu 2011. Relacja z wydarzenia | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Nasze zabytkowe autobusy Wydarzenia — 28 września 2011

W sobotę, 24 września odbyły się główne obchody Europejskiego dnia bez samochodu, które były częścią Europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu. Hasłem tegorocznej akcji było „Wybierz dogodną alternatywę!„.

Tego dnia każdy kto zostawił samochód w garażu, mógł podróżować komunikacją publiczną i tramwajami wodnymi bezpłatnie. Swoim udziałem w obchodach mieszkańcy zaakcentowali troskę o czyste powietrze i zdrowy styl życia. Ładna pogoda przyciągnęła na Wyspę Młyńską bardzo dużo mieszkańców, którzy chętnie korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów, m.in. konkursach ekologicznych, sprawnościowych, zajęciach w pojeździe policyjnym, zabawach w miasteczku Family Parku i wielu innych.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się rajd rowerowy ulicami miasta. Nasze Stowarzyszenie również przygotowało kilka atrakcji dla mieszkańców. Od godziny 13 do 17 można było odwiedzić dwa zabytkowe autobusy – Mercedesa wyprodukowanego jeszcze w latach 70-tych oraz Jelcza M11 wyremontowanego i należącego do Stowarzyszenia. W naszym autobusie można było obejrzeć wystawy zdjęć dotyczące przypadającej w tym roku 75 rocznicy uruchomienia komunikacji autobusowej w Bydgoszczy oraz inne dotyczące historii transportu miejskiego, które spotkały się z dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Dla dzieci przygotowaliśmy konkurs z nagrodami. W ciągu 4 godzin wpłynęło dokładnie 100 prac konkursowych, które wieszaliśmy w autobusie. Najciekawsze prace konkursowe zostały nagrodzone. Przygotowaliśmy także edukacyjną grę planszową dla najmłodszych, ukazującą zalety transportu publicznego. O godzinie 17:00 zaprosiliśmy mieszkańców na bezpłatny przejazd po mieście dwoma autobusami, który także przyciągnął tłumy.

Tekst: Michalina Chopcia. Zdjęcia: Mateusz Machel, Michał Stróżyński. 

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *