Działanie sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Fordońskiej i Kaliskiego | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 28 kwietnia 2014

Przemieszczając się pieszo po naszym mieście, zapewne każdy natknął się na niezrozumiałe działanie sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach – uprzywilejowanie ruchu samochodowego, tramwaje stojące po kilka minut na rondzie Fordońskim i Toruńskim, czerwone światło dla pieszych i dla samochodów – przykłady można mnożyć. 22 kwietnia 2014r. wystosowaliśmy do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy pismo z zastrzeżeniami do funkcjonowania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Fordońskiej i Kaliskiego. Treść pisma przytaczamy poniżej.

 

Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego pragnie zgłosić zaobserwowany problem z sygnalizacją świetlną na przejściu dla pieszych przez ulicę Fordońską, na skrzyżowaniu ulic Fordońskiej i Kaliskiego. Obecnie, osoba chcąca przejść przez ulicę Fordońską w tym miejscu, w kierunku przystanku autobusowego PKS i linii 65, naciska przycisk wzbudzania, przechodzi przez pierwsze przejście i na wysepce dochodzi do kuriozalnej sytuacji. Jeśli pieszy nie przejdzie dostatecznie szybko przez pierwsze przejście i możliwie szybko nie naciśnie na wysepce kolejnego przycisku wzbudzania, zmuszony będzie przeczekać cały cykl sygnalizacji stojąc między dwiema jezdniami ulicy Fordońskiej. Jeśli natomiast nie naciśnie przycisku wzbudzania, nie otrzyma zielonego światła. W naszej ocenie nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego programu  sygnalizacji, ponieważ każdy pieszy niewątpliwie chce przejść przez całą ulicę Fordońską. Pomiędzy jezdniami ulicy Fordońskiej nie znajduje się żaden cel podróży pieszych, dlatego sygnalizacja dla pieszych powinna funkcjonować w sposób umożliwiający przejście całej ulicy Fordońskiej. Warto dodać, że przy chęci przejścia w przeciwnym kierunku (od przystanku w kierunku ulicy Kaliskiego), obie sygnalizacje zapalają się jednocześnie.
Skrzyżowanie ulic Fordońskiej i Kaliskiego w Bydgoszczy. Fot. Jakub Klein

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *