Projekty — 06 sierpnia 2015

Bardzo ruchliwa ulica Focha oddziela Stare Miasto od Śródmieścia. Piesi nie mają tu łatwo. Na skrzyżowaniu z ulicą Gdańską gromadzą się tłumy w oczekiwaniu na kilkanaście sekund zielonego światła. Kolejne przejście dla pieszych znajduje się kilkaset metrów dalej, tam z kolei przejścia strzegą aż 3 sygnalizacje i absurdalnie wyznaczony chodnik.Całość dopełnia prawdopodobnie jedyny w Europie przystanek tramwajowy z zatoką. Oczywiście przystanek istnieje tylko w jedną stronę, by dostępność centrum miasta nie była zbyt dobra. Pieszy, by wsiąść do tramwaju musi zejść z chodnika w zatokę, przejść zatokę, przejść pas jezdni i z poziomu 0 wsiąść do wysokopodłogowego tramwaju. Odległość wiaty przystankowej od tramwaju wynosi ponad 7 metrów. W efekcie kierowcy samochodów mogą nie widzieć pieszych stojących na przystanku. Zarówno wysiadający, jak i wsiadający do tramwaju nie mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ często samochody przejeżdżają przez przystanek pomimo, że piesi już idą w kierunku tramwaju lub tramwaj już stoi. Do niebezpiecznych sytuacji dochodzi codziennie.

Plac Teatralny, przystanek tramwajowy (1). Fot. Robert Reimus Plac Teatralny, przystanek tramwajowy (2). Fot. Robert Reimus
Plac Teatralny, przystanek tramwajowy (3). Fot. Robert Reimus Plac Teatralny, przystanek tramwajowy (4). Fot. Robert Reimus

Remont ulicy Focha, który odbył się w 2009 roku nie przyniósł żadnej zmiany w organizacji przystanków komunikacji miejskiej. Nie zrobiono nic dla poprawy bezpieczeństwa pieszych w tym miejscu. Na domiar złego, Prezydent Miasta Bydgoszczy wstrzymał zapowiadane od początku roku konsultacje społeczne dotyczące zmian w tym miejscu. Nie czekając na ogłoszenie konsultacji społecznych, Stowarzyszenie zaproponowało pakiet zmian, które mogą się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa pasażerów komunikacji publicznej na placu Teatralnym.

Zaapelowaliśmy również do Prezydenta Miasta Bydgoszczy by zajął jasne stanowisko w tej sprawie i ponownie przedstawiliśmy nasze postulaty.

Co sądzicie o tej sprawie? Czekamy na Wasze komentarze.

 

Załączniki

Odpowiedź Prezydenta Miasta Bydgoszczy na propozycje zmiany organizacji ruchu na ulicy Focha

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.