Apelujemy o uporządkowanie ruchu na ulicy Dworcowej | Stowarzyszenie na rzecz rozwoju transportu publicznego w Bydgoszczy
Projekty — 04 sierpnia 2015

Ulica Dworcowa to jedna z głównych ulic śródmieścia Bydgoszczy. Od XIX wieku jest to ulica o charakterze handlowo-usługowym. Wraz z budową linii kolejowej w 1851 roku oraz budową linii tramwajowej w 1888 roku stała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych ulic centrum Bydgoszczy. Niestety wraz z zamknięciem linii tramwajowej na początku lat 90. ubiegłego wieku ulica zaczęła zamieniać się w parking, ubyło pieszych, zaczęły upadać sklepy.

Szansą na odwrócenie tego negatywnego trendu miała być budowa nowej linii tramwajowej do dworca głównego, a także rewitalizacja ulicy Dworcowej na odcinku od ulicy Matejki do ulicy Gdańskiej. Rewitalizacja ulicy przyniosła duże zmiany w jej funkcjonowaniu. Uspokojono ruch, zwężono jezdnię, uregulowano miejsca parkingowe, wprowadzono małą infrastrukturę przyjazną mieszkańcom, m.in. ławki, stojaki rowerowe. Pojawiły się także rośliny doniczkowe i drzewa. Oczywiście to nie wszystkie z wprowadzonych zmian, ale spowodowały one, że ulica Dworcowa zaczęła odżywać.

Niestety ostateczny efekt bardzo często psują kierowcy samochodów, którzy za nic mają nową organizację ruchu. Miejsca parkingowe są zbudowane z kostki kamiennej, odpornej na ciężar pojazdów. Kierowcy natomiast często stają poza wyznaczonymi miejscami, powodując uszkodzenia płyt granitowych. Zdarza się także zanieczyszczanie chodników płynami wyciekającymi z pojazdów. Nieprawidłowo parkujące samochody często uniemożliwiają przechodzenie pieszym. Nagminne jest także przekraczanie prędkości przez kierowców, co ze względu na charakter ulicy może tworzyć bardzo niebezpieczne sytuacje. Niestety żadne ze znaków nie są przestrzegane na ulicy Dworcowej, a sytuację potęguje bierność służb miejskich i bezkarność kierowców.

Podczas wykonanego w dniu 4.08.2015r. krótkiego, 15-minutowego spaceru ulicą Dworcową sfotografowaliśmy kilkadziesiąt nieprawidłowo zaparkowanych samochodów. Wśród nich wiele było samochodów dostawczych.

Parkowanie na ulicy Dworcowej (1). Fot. Robert Reimus Parkowanie na ulicy Dworcowej (2). Fot. Robert Reimus
Parkowanie na ulicy Dworcowej (3). Fot. Robert Reimus Parkowanie na ulicy Dworcowej (4). Fot. Robert Reimus
Parkowanie na ulicy Dworcowej (5). Fot. Robert Reimus Parkowanie na ulicy Dworcowej (6). Fot. Robert Reimus
Parkowanie na ulicy Dworcowej (7). Fot. Robert Reimus Parkowanie na ulicy Dworcowej (8). Fot. Robert Reimus

Nasze Stowarzyszenie wystąpiło do Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy z apelem o uporządkowanie ruchu na ulicy Dworcowej. Wskazaliśmy miejsca, w których kierowcy najczęściej łamią przepisy, trudności, z którymi spotykają się piesi, a także zaproponowaliśmy szereg rozwiązań mogących naprawić błędy popełnione podczas przebudowy ulicy. Zapraszamy do zapoznania się z treścią naszych propozycji. Czekamy także na Wasze komentarze – jakie zaobserwowaliście problemy w poruszaniu się po ulicy Dworcowej? Co sądzicie o naszych uwagach i propozycjach?

Do tematu będziemy wracali!

 

Załączniki

Pismo Stowarzyszenia z apelem o uporządkowanie ruchu na ulicy Dworcowej

Odpowiedź ZDMiKP na apel o uporządkowanie ruchu na ulicy Dworcowej

Share

About Author

Robert Reimus

(0) Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.